Moje odpovědi v on-line rozhovoru pro Deník. Proč ODS?

Moje odpovědi v on-line rozhovoru pro Deník. Proč ODS?

Proč jste si vybrala pro Vaši kandidaturu právě ODS? Neměla jste nabídky i z jiných stran?

Vstup do politiky mi nabízelo v minulosti hned několik stran, ale logicky je nebudu jmenovat. Já jsem celoživotní nestraník, ale vždy jsem volila pravici. ODS jsem si vybrala, protože je to strana svobody. Nemyslím si, že stát a jeho úředníci jsou automaticky chytřejší než lidé. Nechce, aby za lidi vše řešil stát, a naopak podporuje, aby lidé mohli sami rozhodovat o svých životech, rodinách, práci či zálibách.

U ODS se mi líbí také důraz na podporu podnikání i to, že jednou z pěti hlavních priorit ODS je vzdělávání. U nás v kraji navíc v čele ODS stojí výrazné osobnosti z komunální politiky, které v mnoha případech dlouho osobně znám.

Jste odbornice na školství a máte také blízko ke zdravotnictví. Nabízí se tedy otázka, jak vyřešit nedostatek zdravotních sester? Stačí, když je budeme „dovážet“ z Ukrajiny?

To určitě nestačí. I ukrajinské zdravotní sestry se budou muset nejprve naučit česky či znát naše ošetřovatelské postupy. Cestu naopak vidím ve změně financování vzdělávání sester v České republice. Musíme provést nezbytnou změnu financování školství a trvat na tom, že máme podpořit obory, které nebudou poskytovat jen vzdělání do šuplíku, ale takové, které pomůže lidem najít kvalitní uplatnění na trhu práce. To je ostatně důvod, proč jsem se rozhodla kandidovat. Dlouho volám po tom, abychom vzdělávali více sester a nelékařských zdravotnických pracovníků. Stále tomu ale do určité míry brání špatné nastavení financování vysokého školství. To chci, pokud budu zvolena, změnit.

V minulých volbách jsem volil TOP 09. Kandidatura takové osobnosti z vysokoškolského prostředí, jako jste Vy, mne ale letos přesvědčila a chci dát hlas ODS. Chci se jen ujistit, jaký máte osobně Vy názor na EET?

Nejsem jen vysokoškolská učitelka. Mám za sebou poměrně dlouhou zkušenost z oblasti soukromého podnikání. Založila jsem a provozovala nejen střední a vyšší soukromou zdravotnickou školu, ale později i první soukromou zdravotnickou vysokou zdravotnickou školu v republice. Z toho období dobře vím, jak podobné zbytečné regulace a byrokratické zásahy, jako je EET, zatěžují hlavně živnostníky a malé podnikatele. Mým programem i programem ODS je obrana podnikání. EET proto chceme zrušit a navíc budeme prosazovat také zrušení kontrolního hlášení a dalších zbytečných povinností, které jen otravují život pracovitým lidem. Jsem ráda, že kandidujeme s podporou Strany soukromníků.

Paní docentko, jaký je Váš názor na zavedení eura? Jste pro jeho okamžité přijetí, jak to navrhují některé strany?

V dnešní situaci NE. Pravidla eura jsou dnes nastavena tak, že bychom vstupem do eurozóny museli ručit za dluhy států, které nehospodaří odpovědně. Proto bychom měli se vstupem počkat, až se tato pravidla změní. Euro můžeme přijmout jedině, pokud bude pro Českou republiku výhodné. Koruna dosud české ekonomice nepřekážela, což dokazují rekordní rozsahy zboží, které v posledních letech vyvážíme.

Nelíbí se mi, že u nás stále častěji kandidátky vedou lidé, kteří u nás nežijí a vlastně nemají s naším krajem nic společného. Nedalo by se to zakázat?

Sama jsem s Plzeňským krajem a Plzní samotnou spojila celý svůj život profesní život. Studovala jsem zde, dlouhá desetiletí tu pracuji. Po celou dobu tu jsem doma, mám tady rodinu, přátele. Obecně jsem přesvědčena, že poslanci by měli znát problémy kraje, kde kandidují z vlastní životní zkušenosti. Sama bych nikde jinde než v Plzeňském kraji kandidovat nechtěla, ale jiným bych to nezakazovala. Věřím totiž v to, že se lidé ve volbách dokážou správně rozhodnout, koho chtějí volit, a koho ne?

Proč jste se rozhodla vstoupit do politiky, když se Vám, myslím, tolik dařilo na Universitě?

Dlouho jsem volala po změnách ve školství. Musíme totiž celé české školství poměrně rychle připravit na blízkou budoucnost, kdy bude jinak vypadat ekonomika, průmysl i trh práce. Dnes mnoho lidí získává vzdělání, které jim v budoucnu nepřinese dobře placenou a kvalifikovanou práci. Prosazovala jsem změny ve školství z pozice děkanky či dříve rektorky. Teď ale, myslím nastal čas, abych se pokusila ovlivnit zákony, které určují budoucnost našeho školství, přímo tam, kde vznikají – v poslanecké sněmovně. Samozřejmě nejprve je třeba, aby dost hlasů získala ODS a abych si také já připsala dost osobních hlasů – kroužků. O všem rozhodnou voliči.

Byla bych moc ráda, kdybyste se stala naší poslankyní. Dcera studovala na vaší škole a vždy Vás velmi chválila. Co pro to mohu ve volbách udělat?

Děkuji srdečně za podporu. Pozdravujte ode mne, prosím, dceru. Pokud mne chcete podpořit, dejte prosím hlas ODS, protože mí spolukandidáti patří mezi výrazné osobnosti z celého kraje. A případně můžete také dát preferenční hlas – kroužek – k mému jménu. I lídr totiž potřebuje kroužky, aby byl zvolen.

Chci volit někoho, kdo má jasno o daních. Jsou u nás podle mne příliš vysoké a brání rozvoji země. Co Vy na to, paní Mauritzová?

Chceme nízké daně, aby zaměstnancům i podnikatelům zůstalo více peněz na platy i investice do rozvoje firem, což může vytvořit nová pracovní místa. Nyní konkrétně navrhujeme snížení odvodů, které by okamžitě znamenalo zvýšení platů všech zaměstnanců o 7 %.

O některých podnicích u nás v kraji se mluví jako o montovnách. Jaký je Váš názor na ně?

Měli bychom si vážit každého pracovního místa, ale je třeba si uvědomit, že nejcennější jsou ta z nich, která nám tu vydrží dlouhodobě. Vše se dnes modernizuje, přichází robotizace a práce v montovnách bude ubývat. Musíme proto vzdělávat lidi způsobem, který jim umožní reagovat na změny v průmyslu a v celé ekonomice a udržet si dobře placenou a kvalifikovanou práci. Naopak nevidím velký smysl v budování dalších montoven, do nichž musíme shánět pracovníky v zahraničí, protože pro ně u nás chybí pracovní síla.

Co říkáte na pamlskovou vyhlášku?

Podle mého by se měla zrušit a pravomoci rozhodovat v této věci by měli dostat ředitelé škol. Ti dobře znají podmínky u nich ve škole a jistě dokážou ve spolupráci s rodiči posoudit, co je pro žáky v konkrétním případě nejlepší.

Jaký je Váš názor na platy učitelů?

Kvalitním učitelům musíme přidat, protože jsou to oni, kteří posunují dále kvalitu českého školství. Platy by se měly zvyšovat postupně, zejména pak v osobním ohodnocení.

Co je největší problém českého školství kromě výše platů?

Svět se nám mění před očima. Proměnou prochází celá ekonomika a už je to vidět i na trhu práce. Proměna českého školství je ale oproti tomu pomalá. Školy jsou svázané systémem financování, který jim nedává možnost pružně reagovat na změny ve společnosti. Lidé ale potřebují dostat vzdělání, které jim umožní získat a udržet si kvalifikovanou a dobře placenou práci i za časů hospodářských změn. Pokud tady teď zaspíme, těžko to budeme v budoucnu dohánět.

Nezmizíte po zvolení úplně z Plzně?

Plzeň naštěstí není od Prahy tak daleko, aby poslanec musel na zasedání jezdit na celý týden. Řada lidí jezdí do Plzně za prací i každodenně a i já bych chtěla pendlovat mezi Prahou a naším krajem. Bez Plzně bych ani žít nedovedla, protože tady jsem doma, tady mám rodinu, práci, přátele.

Chci se zeptat, paní docentko, na Váš názor na koalici ODS s ANO?

Pan předseda ODS Petr Fiala se i dnes jasně vyjádřil, že tato koalice není pro ODS myslitelná.

Dobrý den, co říkáte na to, že v čele kandidátek do těchto voleb stojí hodně žen? Paní Šlechtová, Opltová, Levová… Těší vás to?

Ano, jsem velmi ráda, že se do těchto voleb zapojilo více žen.

Dobrý den, paní Mauritzová, jak zvládáte stres před volbami?

Je to opravdu velmi náročné období. Je ale také plné velmi příjemných setkávání s občany, které mne dobíjí a pomáhají zvládat časově náročné situace.

Dobrý den, v dnešním Deníku jste se vyjádřila, že by měl být zrušen zákaz kouření v restauracích. Proč? Od Vás jako zdravotnice a sportovkyně bych očekával jiný přístup.

Zákaz kouření v restauracích omezuje svobodné podnikání a určitě kvůli tomuto zákazu nebudeme mít menší počet kuřáků. Daleko více podporuji různá preventivní opatření. Nejde přeci jen o kouření, ale například i o alkohol a jiné návykové látky, které naše děti i dospělé ohrožují.

Dobrý den, jak se Vám líbila superdebata v Papírně? Předpokládám že do PSP se dostanete, už máte představu, co první budete chtít řešit? Děkuji

V Papírně byla velmi příjemná atmosféra a debata se mi líbila. Chtěla bych se věnovat zejména řešení problému nedostatku zdravotních sester a oblasti školství, jak jsem již zmiňovala.

Přidat komentář